...........................
...............................................
...............................................

May 2015

I won’t rest until I’ve complained about everything

30. may 2015 at 22:26 | Melissa Kinsley |  my diary
If you love what you do and are willing to do what it takes, it's within your reach. And it'll be worth every minute you spend alone at night, thinking and thinking about what it is you want to design or build. It'll be worth it :)
When you empower yourself, you live without regret. You go through many experiences in your life - some joyful, some painful, some confusing - but no matter what happens, you regret nothing. Everything you go through teaches you a valuable lesson. You have the choice to live from fear or love ;)

It's saddening to me that so many people depend on "accomplishments" like graduating college, getting a job and having a wedding to provide them with happiness and value. I believe that discovering your passion in life, developing that passion and finding true love are much more important because without these things, those "accomplishments" aren't really worth much after all, are they?

Teenage life on success and chosing priorities

We are the driver of our own destiny. We are the one responsible for our life, on what we are and what will we become. Teenagers today set goals in order to gain success in the near future. "Success is measured by power, popularity, control, achievement and winning. Having more and being more is success. Teenagers today seem very different than the old times. We prioritize things immediately without thinking about it. Due to changes on our environment, the behaviors of teenagers also change. The present generation of teenagers desired to be accepted by the people around them. Acceptance is when you make the conscious decision to be at peace about an event or person that perhaps previously you would have been judgmental about, but no longer has the desire to be that way and so respect their freedom of choice. Acceptance allows you to relinquish that nagging voice that encourages you to reproach or doubt yourself and your decision making skills.We all want our life to flourish thus, we are preparing for our future. To prosper is to become successful. "Balancing money, happiness, and sustainability leads to prosperity. The prosperity that you value depends on creating income consistent with your inner self; without that, no amount of compensation can fully make you happy.

~ Susan Wheeler ~

30. may 2015 at 21:20 | Melissa Kinsley |  my diary
Na tvorbu této dámy jsem narazila náhodou při prohlížení obrázků Beatrix Potter (ilustrace) a jsem za to nesmírně ráda, protože tento typ ilustrací nenacházím moc často v dnešní moderní tvorbě, leda tak ve starých zaprášených britských knížkách. Zbožnuji její ilustrace, protože tohle je přesně ono, co by se mi líbilo nejvíce v pohádkových knížkách pro děti - dnes vidím jen všude samé disneyovsky laděné ilustrace, u kterých mám pocit, že jim něco chybí. Nějaké kouzlo a pohodlí. Graficky zpracované jsou samozřejmě perfektně, ale je to asi tak vše, co mohou nabídnout. Ilustrace Susan Wheeler vás zatáhnou do pohádkového příběhu a jen tak jednodušše vás nepustí. Nabízí tolik k prohlédnutí, všemožné detaily a kvalitní barevné zpracování samo o sobě už leccos vypovídá. U tohoto vidím plus na rozdíl od Beatrix, která měla sice pěkné obrysy u ilustrací, jenomže tyto černé obrysy a posléze vybarvení nenabídne zdaleka tolik, jako celkové vykreslení.

Love Feel Poetic

26. may 2015 at 0:06 | Melissa Kinsley
People are in such a rush to fall in love. We base our relationships off a physical connection rather than an emotional one. We force ourselves to like someone so we won't be alone. We settle for those that don't quite satisfy our wants and needs. Stop looking for love, let it find you. The best things in life are worth waiting for and love is definitely one of them. Sometimes it happens over night and sometimes it takes years but you have to have patience. Learn to love yourself so that you don't feel like you need to be loved by someone else in order to feel complete.


Dark Sea Lolita OOTD

26. may 2015 at 0:03 | Melissa Kinsley
...
Lolita styl je velmi extravagantní a výjimečný, málokdo jej pochopí, pokud pro něj nechce nalézt porozumění. Je to docela složité pro dnešní dobu, obzvlášť, pokud má většina tendence soudit, odsuzovat lidi dle vzhledu a snad i jeho zálib. Já lolita styl vnímám pozitivně a elegantně, líbí se mi classic a sweet variace, ale samozřejmě ve více casual podobě. Tento typ OP stylu brandu Mary Magdalene, nebo také možné Victorian Maiden, patří k mým nejvíce obdivovaným a líbí se mi snad ve všech možných starodávných barvách. Jak ve vybledle fialové, starorůžové, černé, tak i v tmavě modré nebo vínově červené.