...........................
...............................................
...............................................

Jak se správně chránit před sluncem

15. may 2016 at 16:11 | Melissa Kinsley |  beauty
Užít si léto a získat opálenou pokožku. Sen mnoha žen a mě samozřejmě nevyjímaje. Jak se tedy správně chránit a co dalšího kromě pravidelného mazání je vhodné dodržovat? :) Na sluníčko se všechny (pardon, všichni!) moc těšíme. Jakmile vysvitne, vystavujeme obličej paprskům, dobíjíme energii a získáváme vitamin D pro pevné kosti. V posledních letech se ale stále častěji dozvídáme, že móda opalování může být velmi škodlivá. Jak se tedy chránit?
1 - Zjistěme, jaký jsme typ
My Středoevropanky máme většinou světlou pleť a s opalováním je to tak složitější. Patříme mezi severské typy, které zhnědnou jen trochu nebo vůbec. Ať už jde o blondýnku, pihovatou zrzku nebo černovlásku s bílou pletí, všechny potřebujeme na slunci maximální ochranu. Ať už budeme u moře v jižních zemích, nebo vysoko v horách, sáhněme po opalovacím přípravku s faktorem 50+.

Jak získat bronzový odstín i bez dlouhodobého pobytu na slunci?
→ PŘÍPRAVKY, KTERÉ STIMULUJÍ PŘIROZENOU TVORBU MELANINU a dokážou vytvořit i jednotlivé odstíny zhnědnutí, a to postupně a rovnoměrně. Takovým přípravkem může být např. Sjednocující BB krém Anthelios XL se SPF 50+ od značky La Roche Posay. Jde o voděodolný krém pro citlivou pokožku se sklonem k zčervenání, stojí kolem 459 Kč.
MELANIN - pigment, který poskytuje pokožce její zabarvení působením UV záření.
I tmavé kůži hrozí následky ve formě předčasných vrásek a nepravidelné pigmentace. Dle dermatologů už není ve výhodě v symbióze se sluncem žádný z barevných typů pletí, a tak nechráněné a časté opalování u všech typů může vést až ke gen. změnám v kožních buňkách a vyvinout melanom. Spolehlivým ochráncem může být např. protěž alpská nebo kyselina glycerrhetinová, což je součást kořene lékořice.

2 - Přemýšlejme o oblečení
Za nejspolehlivější ochranu je stále považován pobyt ve stínu a oblečení. Platí, že volné tmavé oblečení chtání lépe než těsné a světlé. Syntetická vlákna obecně odolávají UV záření lépe než přírodní, jako je bavlna. Mimochodem, věděli jste, že existuje i oblečení s UV ochranou? :) To je vhodné hlavně pro děti, ale i pro lidi s citlivou pletí, protože ti se téměř pokaždé bolestivě spálí (jako já:). Oděvy s ochranným slunečným faktorem 40+ jsou podle jednotné normy EU označeny symbolem malého žlutého slunce.

3 - Množství nanášeného ochranného přípravku
Každý barevný typ pokožky potřebuje různě vysokou ochranu SPF v krému nebo mléku, která určitou dobu chrání pokožku před spálením. Nejdelší dobu zvládne SPF 50+ a nejkratší dobu SPF 6. Důležitou roli hraje také množství přípravku - pro optimální ochranu potřebujete nanést na celé tělo zhruba 6 čajových lžiček přípravku na opalování. Mazání opakujte zhruba po dvou hodinách.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement